امکانسنجی و تهیه طرح توجیهی

شروع یک کسب و کار یا پروژه جدید مستلزم مطالعه فنی و اقتصادی دقیقی است تا ریسک شکست خوردن و یا غیراقتصادی بودن را کاهش دهد. لذا مطالعه امکانسنجی آن بهمراه تدوین یک طرح توجیهی جامع مهمترین و اولین اقدام در هر کسب و کاری است. طرح توجیهی Feasibility Study گزارشی است که توجیه پذیری یک طرح را در ابعاد مختلف از قبیل بازار، فنی و مالی مورد بررسی و مطالعه قرار می‌دهد.
به طور کلی یک طرح توجیهی شامل سه قسمت اصلی به شرح زیر است که می تواند در قالب سرفصلهای مختلف ارایه گردد:

بخش اول: مطالعات کلی و توصیف طرح

شامل استخراج اطلاعات کلی اعم از مطالعات و تحقیقات بازار(Market research) اطلاعات کلی خود سازمان و توصیف و توجیه پذیری فنی طرح اصلی است. بطور کل در این بخش به بیان مشخصات و ویژگی های طرح می پردازد. البته توجه شود که این بخش معمولا در قالب چند فصل مجزا ارایه می گردد. (می توانید به مقاله تدوین طرح توجیهی در همین وبسایت مراجعه کنید).

بخش دوم: جمع آوری اطلاعات درآمدی و هزینه ای

در این بخش کلیه اطلاعات درامدی و هزینه ای جمع آوری و استخراج می گردند. بعبارت دیگر جزییات طرح بهمراه اعداد و ارقام مربوطه اعم از ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز – فرایند انجام کار- برآوردهای فروش و درآمد و ... جمع آوری و طبقه بندی می گردند. این بخش نیز می تواند در قالب چند سرفصل ارایه گردد. (می توانید به مقاله تهیه و تدوین طرح کسب و کار - طرح توجیهی مراجعه کنید).

بخش سوم: انجام محاسبات و تجزیه و تحلیل اقتصادی

این بخش مربوط به خروجی نهایی می گردد. در این قسمت کلیه جداول درآمدی و هزینه ای تدوین گشته و سپس کلیه محاسبات اقتصادی و نقدینگی طرح از جمله IRR و NPV و ... محاسبه می گردند. در نهایت توجیه پذیری اقتصادی طرح بر اساس جداول مشخصی مورد تحلیل و نتیجه گیری قرار می گیرد. (می توانید به مقاله تدوین طرح توجیهی در همین وبسایت مراجعه کنید).

نحوه و هزینه و ویژگی ارایه خدمات گروه مدیرسان در راستای استقرار و راهبری مدیریت هزینه در شرکتها

تیم مدیرسان با سابقه ای جدود ۱۵ سال در زمینه تهیه انواع طرح های توجیهی در زمینه ها و صنعتهای مختلف آماده پاسخگویی به نیاز شما در این زمینه است.

گروه مدیرسان در راستای پاسخگویی به سطوح مختلف نیاز مشتریان محترم جهت امکانسنجی و تهیه طرح توجیهی طرح ها و پروژه هایشان حالات زیر را طبقه بندی نموده و بر اساس هر کدام از آن ها شرایط مناسب همکاری را پیشنهاد می دهد:

حالت ۱: تنها نیازمند مطالعه امکانسنجی و یا تهیه یک طرح توجیهی برای سهامداران و تعیین خطی مشی کاری مشخص بهمراه توجیه پذیری اقتصادی و امکانسنجی طرح مربوطه است.

حالت۲: طرح مربوطه جهت ارایه به بانک و دریافت وام باید تدوین گردد

حالت۲-۱: بر اساس نوع ارتباطات با بانک عامل که قرار است وام از آن دریافت گردد کافی است که طرح مربوطه بر طبق اصول و استانداردهای رایج در این زمینه بوده و نیازی به خروجی های نرم افزار کامفار(نرم افزاری که خروجی های اقتصادی باید بر اساس آن ارایه گردد) نیست

حالت۲-۲- علاوه بر تهیه طرح مربوطه بر طبق استانداردهای بانک مربوطه باید خروجی های ان بر مبنای نرم افزار کامفار ارایه گردد.

حالت ۲-۳- یا بدلیل مبلغ بالای وام مورد نیاز و یا به دلایل دیگر باید شرکت تهیه کننده طرح توجیهی عضو کانون مشاوران سرمایه گذاری بانکی کشور و دارای رتبه اقتصادی از سازمان برنامه و بودجه بوده و طرح مربوطه را ممهور نموده و ارایه نماید.

خدمات مدیرسان در حوزه تدوین طرح توجیهی

اول لازم به یادآوری است که طرح مربوطه در قالب هر کدام از حالات بالا که قرار گیرد بر طبق اصول و استانداردهای مربوطه توسط تیم مشاوران مدیرسان تهیه و تدوین خواهد گردید و تفاوت در قیمت و زمان و شرایط همکاری می باشد.

گروه مدیرسان این طبقه بندی را بر طبق هم عرف بازار و هم جهت راحتی و اطمینان مشتریان محترم تدوین نموده است. این نوع طبقه بندی کمک می نماید تا هزینه و زمان اضافی از مشتریان در حالات مختلف صرف نگردد به عنوان مثال مجموعه ای که تنها قصد امکانسنجی و توجیه پذیری طرح خود جهت ورود هوشمندانه تر به یک کسب و کار هستند (حالت۱) نباید همان مبلغ و زمان و شرایطی که برای حالت ۲-۳ است را متقبل بشوند.

مشتریان محترمی که قصد دریافت وام مثلا از صندوق توسعه ملی یا برخی از بانکهای خاص را دارند (حالت۲-۳) باید از اول مورد مشاوره صحیح و صادقانه قرار بگیرند و اینگونه نباشد که مثلا با پرداخت تنها یک هزینه اولیه کم طرحی را دریافت دارند اما بعد در مراحل انجام کار متوجه شوند که نیازمند نرم افزار کامفار و تهیه طرح بر طبق استانداردهای سازمان مدیریت(که شامل بیش از ۱۱۰ جدول مختلف و ... می باشد) بوده و هم نیازمند ممهور شدن توسط یک شرکت دارای رتبه هستند. لذا در این حالت ممکن است که مجبور به صرف هزینه و زمان مجدد باشند. لازم به یادآوری است که ممکن است مشاورینی باشند که جهت هر چه سریعتر دریافت نمودن مبلغ اولیه این واقعیات را شفاف به مشتریان ارایه ندهند چرا که تفاوت هزینه حالت ۲-۱ با ۲-۳ تقریبا زیاد است و ریسک از دست دادن مشتری با بیان این واقعیت افزایش یابد. کاری که بهیچ عنوان گروه مشاوران مدیرسان انجام نداده و همواره شفاف و صادقانه با مشتریان خویش رفتار می نماید. همچنین این مهم اشاره می گردد که در چنین شرایطی کانون مشاوران و سازمان مدیریت تعرفه های مشخصی داشته و مشتریان محترم نباید هر مبلغی را که مشاورین ادعا می نماید پرداخت نمایند.

در مجموع با توجه به این نکته که مدیرسان با گروه ها و شرکتهای در سطوح قیمتی و شرایطی مختلف همکاری مینماید امکان این را دارد که بهینه ترین گزینه را برای مشتریان عزیز خود ارایه نماید.

ویژگی اصلی خدمات مدیرسان در این زمینه این است که نگاه تنها تهیه طرح را نداشته و مشتریان خود را تا مراحل نهایی انجام کار هدایت کرده و مشاوره های اقتصادی و اجرایی خود را ارایه می نماید. از جمله این نکته که جهت دفاع از طرح در بانک یا موسسات مربوطه همواره حاضر خواهد بود.