بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا، یعنی ایجاد و توزیع محتوایی کاربرپسند، به طوریکه آنها را جذب خواندن مطلب مورد نظر کند تا اقداماتی را انجام دهند که برای کسب و کار سود آور است.

بازاریابی محتوا

مزایای استفاده از بازاریابی محتوا چیست؟

رشد شبکه جهانی وب، شبکه های اجتماعی و فن آوری های تلفن همراه، ارتباط بین مشتریان و کسب و کار را تغییر داده است. امروزه متوسط مشتریان، فقط با تماشای تبلیغات آن در بیلبورد محصول را خریداری نمی کنند، بلکه آنها در گوگل، محصولات مشابه را مقایسه می کنند، نقد و بررسی محصول را که توسط کارشناسان ارئه شده مطالعه می کنند و حتی قبل ازصرف هزینه، از دوستان خود در شبکه های اجتماعی می پرسند.
در نتیجه، کسب و کارها باید در مورد استراتژی های بازاریابی سنتی خود بازنگری کنند و اگر بخواهند اعتماد مشتریان خود را کسب کنند و بر تصمیمات خریدشان تاثیر بگذارند باید روی محتوای وب سایت خود کار کنند. این امر به کسب و کار کمک می کند تا توجه مشتریان بالقوه را به محصولات خود، با برجسته کردن و ارتقاء ویژگی های کلیدی آنها مورد توجه قرار دهند.

استراتژی بازاریابی محتوا

قبل از اینکه یک استراتژی بازاریابی محتوا برای کسب و کارتان ایجاد کنید، ابتدا باید اهداف را تعریف کنید. بنابراین باید به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • می خواهید با محتوایی که ارائه می دهید به چه چیزی دست پیدا کنید؟
 • آیا این محتوا را برای وبلاگ می خواهید؟
 • آیا برای افزایش ترافیک وب سایت است؟
 • آیا می خواهید محتوا را در صفحات فروش وب سایت خود درج کنید؟

هر چه که باشد، شما باید اهداف خود را به وضوح حتی قبل از شروع راه اندازی استراتژی مشخص کنید.

استراتژی بازاریابی محتوا


به عبارت دیگر، برای تدوین یک استراتژی بازاریابی محتوا، عناصر کلیدی خاصی وجود دارند، آنها به طور خلاصه در زیر ذکر شده است:

 • درک و شناخت مشتریان خود
 • ساختن پیام یا شعاری برای نام تجاری خود
 • تعریف محتوایی که می خواهید ایجاد کنید
 • اندازه گیری موفقیت و تلاش در بازاریابی محتوا

شناسایی مخاطبان هدف

در بازاریابی محتوا، شناسایی مخاطبان هدف بسیار مهم است. درک نقاط ضعف مشتریان برای یک کسب و کار چالش برانگیز است. هنگامی که شما مشکلات مشتریان خود را می شناسید و نیازهای آنها را درک می کنید، می توانید راه حل های مناسبی برای رسیدگی به نیازهای آن ها را بیابید.

شناسایی مخاطبان هدف در بازاریابی محتوا


وقتی میخواهید یک استراتژی بازاریابی محتوا ایجاد کنید، مهمترین وظیفه، کشف مخاطبان و نیازهای آنها است. اما چگونه مطمئن شوید که مشکلات واقعی مشتریان خود را شناخته اید؟ شما می توانید این کار را با دنبال کردن سه مرحله ذکر شده انجام دهید:

مشتریان اولیه خود را فهرست کنید

برای لیست دقیق مشتریان اصلی خود، نام و هویت خاص به آنها بدهید. به عنوان مثال، اگر شما یک شرکت مسافرتی، راه اندازی می کنید، ممکن است مشتریان شما به این صورت دسته بندی شوند: مسافران همیشگی، مسافران گاه به گاه، گردشگران شهری، ساکنان محلی و غیره.

جمع آوری اطلاعات در مورد مشتریان

شما می توانید اطلاعاتی در مورد مشتریان اصلی خود را در موارد مختلف بدست آورید:

 • انجام یک نظرسنجی از مشتریانی که از سایت شما بازدید میکنند.
 • از بخش خدمات مشتری لیست سوالاتی که مشتریان می پرسند را بگیرید.
 • ایمیل و بازخورد مشتریان را در صفحه تماس یا راهنما خود بخوانید.

شناسایی ویژگیهای مشتریان اصلی شما

شناسایی ویژگیهای مشتریان اصلی شما به معنی یادگیری تجربیات مشتریان شما است. به عنوان مثال، مسافران همیشگی، می توانند از کد فرودگاه ها و بلیط های الکترونیکی اطلاع یابند، اما مسافران گاه به گاه ممکن است از آن اطلاع نداشته باشند. چنین اطلاعات جامع، به شما کمک می کند تا محتوایی را که نیاز هر مشتری را بر حسب نوع آن برآورده می کنند، ایجاد کنید.

ایجاد محتوا

متخصصان بازاریابی اغلب یک جمله را تکرار می کنند. شرکتی که برند باشد بهتراست از شرکتی که فقط بزرگ باشد. این حقیقت امروزه با رشد اشکال جدیدی از شبکه های اجتماعی مورد تایید است. مشتریان امروزه هرگز مانند گذشته نیستند.
با این حال، این سوال هنوز بدون پاسخ است. چگونه می توانید یک محتوای بهتر انتشار دهید؟ آیا شما میتوانید یک پوستر 10*10 متر مربع ایجاد کنید، فهرستی از ویژگی های محصول خود را لیست کنید و آن را در هر بیلبورد در شهر بنویسید و یا آگهی تلویزیونی جذاب ایجاد کنید؟ کدام گزینه رونق بیشتری به کسب و کار شما میدهد و درآمد بیشتری کسب می کنید؟ خوب، در حقیقت، ایجاد محتوای عالی به همین سادگی نیست و شما باید به سه سوال پاسخ دهید: چه کسی، چه چیزی و چرا.

ایجاد محتوا


برای خلق یک محتوای خوب برای کسب و کار خود، باید به وضوح به موارد زیر پاسخ دهید:

چرا شما محتوا را ایجاد می کنید؟

تعریف اهداف تولید محتوا برای شما اولین گام است.

 • چرا شما می خواهید یک نوع خاص از محتوای ایجاد کنید؟
 • آیا استراتژی تولید محتوا با اهداف کلی کسب و کار شما منطبق است؟

مشتریان شما چه کسانی هستند؟

بدون شک می توان گفت که شناسایی مشتریان، مهمترین گام بازاریابی محتوا است. هدف نهایی این است که لیست مشکلات و اولویت های مشتریان خود را بیابید و ببینید کدام نوع از مطالب به بهترین بازخورد را دارد. همچنین، شما باید به سوال مهم پاسخ دهید: محتوای منحصر به فردی که شما باید به مشتریان ارائه دهید چیست؟

هدف از ارائه محتوا چیست؟

شما باید از خودتان بپرسید، چگونه محتوا به مشتریان من کمک خواهد کرد؟ آیا به آنها کمک میکند که ترتیب یک سفر را بدهند، و یا باعث خرید یک خانه یا آموزش می شود؟ شما باید به وضوح درک کنید که چگونه محتوای شما بر زندگی مشتریان تاثیر می گذارد؟

مشتریان در بازاریابی محتوا

 

چالش ها و راه حل ها در بازاریابی محتوا

ایجاد استراتژی بازاریابی محتوا برای کسب و کار شما آسان نیست. شما باید مشتریان هدف خود را با دقت شناسایی کنید و مشکلات آنها را درک کنید. شما باید کانال های رسانه ای خود را تعریف کنید و یک سبک برای راهنمایی مشتریان خود ایجاد کنید. شما باید اطمینان حاصل کنید که محتوای خود را بر اساس نیاز مشتریان خود می نویسید، بدون آنکه آنها را گمراه کنید.

محتوا

با این حال، حتی پس از اینکه تمام استراتژی های خود را با هم ترکیب کردید، هنوز سه چالش اساسی وجود دارد:

 • ایجاد محتوای جذاب
 • ایجاد محتوای کافی
 • تنظیم بودجه برای ایجاد محتوا

بیایید به برخی از راه هایی که می توانید این مشکلات را حل کنید اشاره کنیم:

تحقیق، تحقیق و تحقیق

اولین قاعده ایجاد محتوای جذاب که برای مشتریان شما مناسب است، تحقیق است. فرض کنید که دقیقا می دانید مشتریان شما چه نوع محتوایی را دوست دارند یا نیاز دارند سپس باید موارد زیر را انجام دهید:
• انجام برخی تحقیقات بازار برای پیدا کردن آنچه که رقبا انجام می دهند.
• بازخورد مشتریان را جمع آوری کنید.
• وب سایت خود را تجزیه و تحلیل کنید.
• صفحات وب خود را تست کنید.

خود را به عنوان یک متخصص در نظر نگیرید، بلکه شما همیشه یک یادگیرنده هستید پس بنابراین:

پرهیز از مقاومت در برابر محتوای غلط

همانطور که در زندگی، شما همیشه تصمیم درست را نمی گیرید پس هر محتوایی که ایجاد می کنید، ممکن است محتوای خوبی نباشد. وب سایت شما ممکن است ترافیک قابل توجهی جذب کند، اما وبلاگ شما ممکن است به همان اندازه که امیدوار بودید تعداد بازخورد مناسبی دریافت نکند.

وحشت نکنید و وبلاگ خود را با یک مقاله یکی پس از دیگری شروع کنید.

در عوض، وقت خود را صرف تولید محتوای کیفی کنید که بازتابی شفاف از پیام و شعار برند شما باشد. در حقیقت شما نباید یک متن از محتوای تصادفی تولید کنید، بلکه محتوایی که ارزش ماندگاری برای مشتریان شما دارد را تولید کنید.

تولید محتوا

مقالات

دستورالعمل گام‌ به‌گام برای موفقیت و استراتژی بازاریابی محتوای شما ضروری می باشد. بنابراین شما باید در مقالات خود راه‌ حل‌هایی برای نگرانی‌های معمول مشتریان پیشنهاد دهید. برای مثال شما می‌توانید از مقالاتی استفاده کنید که:

 • در مورد روند‌ یک صنعت بحث و تبادل نظر می کند.
 • راه حل هایی برای نیازهای معمول مشتریان ارائه می دهد.
 • یک بحث را شروع می کند.

نحوه استفاده از مقالات

ایجاد مقالات بهترین راه برای کسب و کار شماست و به طور مستقیم با مشتریان شما در ارتباط است. با این حال، ایجاد یک مقاله به تنهایی کمکی به کسب وکار شما نمی کند. شما باید یک کمپین مقاله ایجاد کنید و باید تیم سئو (SEO) خود را مدیریت کنید و یک کمپین کلمات کلیدی ایجاد کنید. بر این اساس و همچنین تحقیقات دیگر مانند تحلیل رقیب و تجزیه و تحلیل بازار و... شما می توانید مقالات بسیاری ایجاد کنید که محتوای مورد نیاز کاربران را ارائه کند.

مقالات در بازاریابی محتوا

مزایای استفاده از مقالات

اگرچه به نظر می‌رسد که کاربران اینترنتی علاقه‌ای به خواندن مقاله های بلند ندارند، با این حال، ایجاد مقالات با کیفیت بالا و انتشار آن‌ها می‌تواند باعث ترافیک عظیمی در وب سایت شما شود و کاربران سایت شما را به مشتریان واقعی تبدیل کند.

تقویم قابل ویرایش

بازاریابی محتوا یک استراتژی دراز مدت است و یک تقویم به شما کمک می کند تا استراتژی خود را به صورت سازمان یافته برنامه ریزی کنید. تقویم حاوی اطلاعاتی از قبیل:

 • فهرستی از محتوایی که دارید یا باید ایجاد کنید، از جمله تاریخ هایی که آنها ایجاد و منتشر می شوند.
 • نام ویراستاران و تولیدکنندگان محتوا و سایر سهامدارانی که مسئولیت پروژه را دارند.
 • کانال رسانه ای که شما برای بازاریابی محتوای خود از آن استفاده می کنید.
 • اطلاعات دیگری مانند مخاطبان اصلی خود،کلمات کلیدی، سئو و غیره می باشند.

چگونه یک تقویم قابل ویرایش ایجاد کنیم؟

در حالی که می توانید از یک ابزار ساده مانند یک صفحه اکسل یا گوگل برای ایجاد یک تقویم استفاده کنید، می توانید از نرم افزارهای مبتنی بر وب ارائه شده توسط شرکت هایی نظیر HubSpot، Skyword وغیره نیزاستفاده کنید.

تقویم ویرایش در بازاریابی محتوا

نظرات کاربران

نظر خودتان را بنویسید