بزرگان مدیریت پروژه

در این بخش به معرفی بزرگان مدیریت پروژه و بیوگرافی مختصری از آن ها می پردازیم.

هارولد کرزنر (Harold Kerzner)

هارولد کرزنر 

 

 شکی نیست که کرزنر را به عنوان برترین چهره مدیریت پروژه دنیا می‌شناسند. خلاصه مشخصات کرزنر:

دارای مدرک دکترای مهندسی هوا فضا از دانشگاه ایلینویز و مدرک MBA از دانشگاه یوتا در آمریکاست و هم اکنون استاد مدیریت سیستم‌ها در دانشگاه Baldwin Wallace است. حدود 37 سال در زمینه مدیریت پروژه در دانشگاه یوتا تحقیق و تدریس کرده است. حدود 50 کتاب در زمینه مدیریت پروژه نوشته (تقریبا اکثرآن ها کتاب های مرجع هستند). هر ساله به حدود 20 کشور رفته و کنفرانس برگزار می‌کند. دانشگاه اوهایو جایزه سالانه‌ای در زمینه مدیریت پروژه به اسم کرزنر دارد. همینطور هم موسسه مدیریت پروژه آمریکاPMI جایزه سالیانه خود را که در زمینه مدیریت پروژه و جهت ارائه به برترین مدیر پروژه سال دنیا هست به نام کرزنر ارائه می‌دهد. بر طبق برخی گزارشات تا حالا حدود 200هزار نفر در کلاس های کرزنر شرکت کردند.

هنری گانت (Henry Gantt)

هنری گانت

متولد 1861. دارای مدرک مهندسی مکانیک از دانشگاه جان هاپکینز آمریکا. گانت به عنوان پدر مدیریت پروژه شناخته می‌شود. در سال 1861 ميلادي متولد شد و بين سال هاي 1880 تا 1901 ميلادي به عنوان معاون با تيلور همكاري مي‌كرد. پس از آن مهندس مشاور شد و زمينه هايي از مديريت علمي را در تعدادي از شركت ها گسترش داد. كار او تحت تاثير شديد تيلور بود، اما به نوبه خود نيز كمك هاي شاياني به نهضت مديريت علمي كرد. براي مثال، سيستم پرداخت عملكرد كه بر اساس آن كارگر با كوشش براي دستيابي به سطح استاندارد، جايزه يا پاداش دريافت مي‌کرد، در مقايسه با سيستم قطعه‌كاري تيلور از استقبال و پذيرش گسترده‌تري برخوردار شد. گانت هر يك از اعضاي سازمان را ترغيب كرد تا در جهت دستيابي به دستمزد بهتر، آن دسته از وظايفي را انتخاب كند كه توانايي انجام بهينه آنها را در خود سراغ دارند. در سال هاي اخير، عباراتي مانند «مديريت برمبناي هدف» و «مديريت بر مبناي نتايج» براي بيان بهتر اين طرز تفكر به كار گرفته شده.

گانت در مقايسه با تيلور از ذهنيت بيشتري برخوردار بود و نيازهاي روانشناسي و جامعه شناسي كاركنان را هم مورد دقت و توجه قرار مي‌داد. نمودار گانت كه اجراي برنامه‌اي و عملياتي كار را بر حسب زمان نشان می‌دهد، اين موضوع را به اثبات رسانده كه همواره در عمليات، يك چارچوب و طرح كنترلي و برنامه‌ريزي پايدار و ارزشمند وجود دارد. اين نمودار هم اكنون در زمينه‌هاي وسيع و متعددي به كار گرفته مي‌شود.

بهرحال این منطق کلی نمودارهای گانت که کارها را به اجزای کوچک شکسته و در واحد زمان آنها را کنترل کنیم، مبنای مدیریت و کنترل پروژه در سال های بعدی قرار گرفت. به این دلیل است که گانت را پدر مدیریت پروژه می‌شناسند ولی در اصل مدیریت پروژه بصورتی که امروز می‌شناسیم در نیمه دوم قرن بیستم نظام‌مند شد.

رودنی ترنر (Rodney Turner)

بزرگان مدیریت پروژه

از سال 1997 تا 2005 رئیس هیات مدیره، مدیر عامل و جزو مدیران ارشد انجمن بین‌المللی مدیریت پروژه IPMA بود. رئیس دپارتمان مدیریت پروژه دانشگاه لیل فرانسه است. حدود 16 کتاب در زمینه مدیریت پروژه نوشته و همچنین رئیس انجمن مدیریت پروژه انگلستان است. ترنر به عنوان یکی از بزرگان مدیریت پروژه دنیا شناخته می‌شود. همچنین وی برنده جایزه محقق برتر سال 2012 انجمن IPMA نیز شد.

علی جعفری (Ali Jafari)

علی جعفری

استاد تمام و رئیس دپارتمان مدیریت پروژه دانشگاه سیدنی استرالیاست. در سال 1994 به عنوان یکی از مشاورین ویژه کمیسیون اروپا در زمینه پروژه‌های مدیریت و بهره‌وری به نام  (TACIS) با بودجه 1.2 میلیارد دلاری در کل گروه 7 انتخاب شد. وی از سال 1969 تا کنون در بسیاری از پروژه‌های مختلف در اروپا، استرالیا و آسیا مشغول فعالیت و مشاوره بوده.

آرون شنهار(Aeron Shenhar)

آرون شنهار

برنده جایزه سال 2013 موسسه IMPA  یکی از معروفترین افراد در زمینه مدیریت پروژه در دنیاست. وی دکترای خود را از دانشگاه استنفورد گرفته است. مقالات شنهار در زمینه مدیریت پروژه یکی از پرمراجعه‌ترین مقالات در این زمینه است. مشاور مدیریت پروژه در شرکت های اینتل، ناسا، ارتش آمریکا و بسیاری شرکت‌های دیگر است. کتاب Reinventing Project Management وی بعنوان یکی از 5 کتاب برتر در زمینه کسب و کار در دنیا انتخاب شد. همچنین تنها کتاب منتشر شده توسط دانشگاه هاروارد در زمینه مدیریت پروژه است. در حال حاضر وی مدیرعامل گروه مشاورین SPLWIN است.

لین کرافورد (Lynn Crawford)

لین کرافورد

پروفسور کرافورد استاد تمام دانشگاه باند BOND استرالیاست. وی از نظر فعالیت های حرفه‌ای در زمینه مدیریت پروژه بسیار فعال بوده است. آرشیتکت، مدیر پروژه، برنامه‌ریزی منطقه‌ای، استراتژیست و مدیرعامل چندین شرکت در زمینه‌های مختلف صنعتی نمونه‌هایی از فعالیت های حرفه‌ای ایشون است. همچنین یکی از محققان شناخته شده مدیریت پروژه در دنیاست. در سال 1990 وی جایزه شورای تحقیقات استرالیا را در زمینه مدیریت پروژه برد. این جایزه یکی از اولین و مهمترین جایزه‌های دولتی مدیریت پروژه در دنیاست. یکی از اتفاقات مهم در زندگی حرفه‌ای پروفسور کرافورد به عنوان یکی از اعضای رهبری تهیه استانداردهای مدیریت پروژه موسسه PMI انتخاب شد.

جیمز اشنایدر (James R. Snyder)

جیمز اشنایدر

مسلما موسس معتبرترین موسسه مدیریت پروژه دنیا PMI را باید یکی از چهره‌های بزرگ مدیریت پروژه در نظر گرفت. جیمز اشنایدر در سال 1969 به عنوان اصلی‌ترین عضو هیات موسسین 5 نفره موسسه PMI است.

کن شوایر (Ken Schwaber)

کن شوایر

بنیانگذار موسسه Scrum که پیشروترین موسسه ارائه‌دهنده مدیریت چابک در دنیاست.

ژئوفری ریس (Geoff Rees)

ژئوفری ریس

آقای ریس جزو 10 نفر تاثیرگذار برتر در زمینه مدیریت پروژه بوده و یکی از متخصصان مطرح در زمینه های مدیریت پروژه و مدیریت برنامه و رئیس افتخاری گروه تخصصی مدیریت برنامه در کشور انگلستان است . وی رهبر تیم طراحی استانداردهای مدیریت برنامه و مدیریت پورتفولیوی موسسه بین ‏المللی مدیریت پروژه PMI  و همچنین معمار و طراح چهار نرم افزار برتر و مولف چهار کتاب معتبر در زمینه مدیریت پروژه است.

 

گردآورنده مطالب و مولف:   محمد بزازی             مشاور علمی: -               ویراستاران:  ویدا محمدی،مرتضی محمدی

نظرات کاربران

نظر خودتان را بنویسید